Yoklama ve Tecil İşlemleri

Askerlik Yoklamasında İstenen Belgeler

Askerlik yoklaması işlemleri internet üzerinden e-Devlet Kapısı uygulamasıyla ya da askerlik şubelerine bizzat giderek yapılabilir.

1. E-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden yoklama başvurusu yapacak adaylar; vesikalık fotoğraflarını sisteme yükleyip formları doldurduktan sonra, T.C. Kimlik Kartları ve varsa sağlık durumlarını gösteren raporları ile birlikte aile hekimlerine muayene olarak yoklamalarını yaptırabilirler.

2. Yoklama başvurusunu askerlik şubelerinden yapmak isteyen yükümlülerin askerlik başvurusu için gerekli belgeler ise;

  • T.C. Kimlik Kartı ile birlikte,

  • Varsa; ehliyet, mesleki ya da sanatsal yetenek ve donanımlarını gösterir belge, sertifika ve diplomalar,

  • Varsa; sağlık durumlarını belgeleyen raporlarla birlikte kendilerine en yakın askerlik şubesine giderek yoklama yaptırabilirler.

 

 

 

2019 ASKERLİK TECİLİ NASIL YAPILIR?

Askerlik tecili askerlik şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlem için tecil işleminizi kanıtlayacak belgeleri de yanınızda bulundurmanız işlemlerinizin hızlı yürümesi açısından son derece önem arz etmektedir. Askerlik tecil işlemlerinin online olarak gerçekleştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. E- devlet üzerinden dahi bu işlem gerçekleştirilememektedir. Tecil işlemlerinizi herhangi bir askerlik şubesinden gerçekleştirmeniz mümkün olup, bu işlemi yerleşim yerinize yahut ikametgah adresinize yakın bir askerlik şubesinde yapmanız gerekmemektedir.

 

2019 ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİNDE İSTENEN BELGELER

  1. Öğrenci iseniz öğrenci kimliği, öğrenci belgesi mezun olmuş iseniz diplomanızın aslı yahut noter onaylı bir örneği

  2. 1 numaralı maddede sayılan evraklarının 4 adet fotokopisi

  3. Nüfus Cüzdanı yahut ehliyetin asılların ve 4 er adet fotokopileri

  4. 6 adet biyometrik fotoğraf (Pek çok şubede fotoğraf çekim işlemi gerçekleştirilmektedir.)

Tecil işlemleri sırasında size verilecek 2 adet formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Sağlık problemleri sebebi ile askerliğini tecil ettirmek isteyen adaylardan aile hekiminden sağlık raporu istenebilmektedir. Bu işlemler sonucunda gerekli şartları taşıyorsanız askerliğinizin kaç yılına kadar tecil edildiğine dair evrak size anında teslim edilecektir. İşlemler şubelerin yoğunluğuna göre 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

trrioenson3.png

© 2015 Beylikdüzümüz Tüm hakları Saklıdır. Web Tasarım Adil Ayık