top of page

Yaşlılık Aylığı İşlemleri ile ilgili Yaşlılık Aylığı nedir, Yaşlılık Aylığı Bağlanması Koşulları, Yaşllık Aylığı için nereye Başvuru yapılır, Yaşlılık Aylığı na hangi belgelerle başvurulur gibi konularda detaylı bilgi edinebileceksiniz.

                                                                                             Son Güncelleme: 11.05.2018

YAŞLILIK AYLIĞI İŞLEMLERİ

 

Yaşlılık Aylığı nedir ve Almak İçin Ne Yapmalı?

 

Sosyal güvence haricinde yardıma ihtiyacı olan kişilere çeşitli yollarla yardım yapılmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda maddi ve manevi gerekli destekler eldeki imkanlar dahilinde insanlara verilmektedir. Bu yardımlardan biri de  SGK tarafından sağlanan yaşlılık aylığı ödeneğidir.

 

2022 sayılı kanun ile düzenlenen bu yardım şeklinde “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsiz, Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanmasına Dair” başlıkla tüm düzenlemeler yapılmıştır.

 

Bu nedenle yardıma ihtiyacı olan ve 65 yaşını aşmış kişilerin, bu kanun maddelerini dikkatli bir şekilde inceleyerek başvuru yapmaları gerekir. Bu sayede hem gereksiz yere umutlanmamış hem de devlet dairelerini gereksiz yere meşgul etmemiş olurlar.

 

BAŞVURU

 

Başvuru sırasında başvuru formundaki bilgiler eksiksiz ve tam olarak doldurulmalıdır. Bunun ardından bu forma ek olarak muhtaçlık belgesi,nüfus kaydı gibi belgelerde eklenerek başvuru yapılmalıdır.

 

Yaşlılık aylığı almak için 65 yaş şartı koşulmaktadır. Ayrıca bakacak kimsesi olmayan, sosyal güvenlik kapsamında bağlanmış bir maaşı olmayan, başkaca herhangi bir  maaş almayan kişiler yaşlılık aylığı almak için başvuru yapabilir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler en yakın idari kuruma başvuru yapabilir. Gerekli yardım ve yönlendirmeler buradan kişilere yapılacaktır. Yapılan başvurular yaşlılık aylığı almak için gerekli şartlar dahilinde incelenir. Kişinin mal varlığına kadar inceleme yapılır ve gereken tüm şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Tüm bunların sonucunda kişinin yaşlılık aylığı alıp alamayacağı kararlaştırılır.

 

Yaşlılık aylığı halen 266 TL. Miktarın az olması nedeniyle pek çok kişi şartları yerine getirdiği hallerde bu hizmetten yararlanabilir. Ayrıca yardım alacak kişinin sağlık durumu, maddi ve manevi durumu gibi çeşitli hususların değerlendirilmesi ile yaşlılık aylığı belirli oranlarda arttırılabilir.

 

Tüm bunlar doğrultusunda yaşlılık aylığı yardıma ihtiyacı olan yaşlı kişiler için düzenlenmiş bir hizmettir. Gerekli şartları yerine getiren herkes başvurabilir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki yapılan tüm başvurular titizlikle incelenmektedir. Ayrıca yaşlılık aylığı bağlansa dahi şartlarda olabilecek herhangi bir değişiklik sonucu yaşlılık aylığı kesilebilir.

 

Bunun haricinde belgelerde yapılan usulsüzlükler, sahte belge ile başvuru gibi işlemler cezai işlemlere tabi tutulabilir. Bu nedenle bu konulara dikkat edilmesi gerekir.

 

 

Yaşlılık Maaşı Sorgulama

 

trrioenson3.png

           

           DİĞER

  RESMİ İŞLEMLERE

      GİTMEK İÇİN

 

Beylikdüzü'nde Yaşlılık Aylıkları İçin 

                  Müracaat Yeri

 

Beylikdüzü İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

 

Adres : Yakuplu Mah. Ata Cad. 124.Sok No:47/3 - Beylikdüzü

bottom of page