İBB, Beylikdüzü Metrosu İçin Bakanlığa Başvurdu

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş; kapasitesinin çok üzerinde kullanılması nedeniyle aşırı yoğunluğun yaşandığı Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattını rahatlatmak için 2012 yılında aynı güzergaha metro yapılması projesini gündeme getirmişti.

2015 yılında yapılan protokollerle bu kapsamda planlanan Yenikapı-İncirli Metro hattı ve İncirli-Sefaköy Metro hattının yapım işleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredildi. Sefaköy-Beylikdüzü arasındaki metro hattının yapım işi de İBB'ye bırakıldı.  Ancak bugüne dek metro hatlarının yapımına hiç başlanamadı.


İBB'nin yeni yönetimi görev başına geldiğinde yaptığı değerlendirmede, projelendirme çalışmaları süren Beylikdüzü-Sefaköy hattının uzatılarak Beylikdüzü-Sefaköy- İncirli olarak inşa edilmesinin İstanbul ulaşımı ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından daha olumlu sonuçlar vereceği kanaatine vardı.

Bunun üzerine İBB Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, 13 Ağustos 2020 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı'na başvurarak hattın uzatılması ve yapımının İBB'ye devredilmesi için protokol yapılmasını talep etti. Talep yazısında, hattın uzatılması ile İncirli'de 3 raylı sistem hattı ile entegrasyon sağlanabileceği ve bakanlığın üstlendiği İncirli-Yenikapı metro hattı yapılana dek Avrupa yakasının ulaşımının önemli ölçüde rahatlayacağı belirtildi.
20 görüntüleme

© 2015 Beylikdüzümüz Tüm hakları Saklıdır. Web Tasarım Adil Ayık