top of page

Metro İçin Müjdeli Haber


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, iki hattı daha ihaleye çıkaracaklarını belirterek, "Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy. Birisi 34 diğeri 32 kilometre olacak. Bu da yeni bir finans modeli ile yapılacak. İhaleyi başarabilirsek, önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul'a 600 kilometre ilave metro yapmış olacağız. Bu model, "yap, kiraya ver, devret" dedi.

Uysal, İstanbul'da 293,5 kilometre metro inşaatının devam ettiğini hatırlatarak, İstanbul'un dünyada en fazla metro inşaatı olan şehri olduğunu söyledi.

Uysal, yer altındaki metro çalışmalarında 25 bin işçinin çalıştığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy. Birisi 34 diğeri 32 kilometre olacak. Bu da yeni bir finans modeli ile yapılacak. İhaleyi başarabilirsek, önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul'a 600 kilometre ilave metro yapmış olacağız. Bu model, "yap, kiraya ver, devret." Yapacak, 25 yıl bakımını da üstlenecek. 25 yılın, 3 yıllık yapım süresinde para almayacak. 22 yıl boyunca yıllık kira alacak. Bugün itibariyle peşin parayla yaptırdığımız işi kendine güvenen, yurt dışından sermaye bulabilene yaptıracağız. Bize sermayeyi bulsun, metroyu yapsın kiraya versin, 22 yıl da parasını alsın. Dünyada bu şekilde uygulanan modeller var." Uysal, ihaleye çıkacakları Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy hatlarının ihale sisteminin başarılı olmasını dilediğini belirterek, bu şekilde İstanbul'da 10 yılda 600 kilometre daha metro yapmayı istediklerini dile getirdi.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page