TÜRKİYE'NİN SON TEL CAMBAZI BEYLİKDÜZÜ'NDE


Özdemir Turan, 1950 yılında İstanbul Laleli'de dünyaya geldiğini, evlerine yakın Şehzadebaşı'nda henüz 12 yaşındayken 'Selanikli sihirbaz Farabi'nin yanında çalışmaya başladığını ve turne kapsamında gittikleri Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde gördüğü tel cambazlarının büyük ilgisini çektiğini anlattı.

“60 yaşını aştım gidiyorum. Bu sanatın benimle birlikte yok olmasına gönlüm razı olmadı. 4 bin yıllık bir Türk sanatının ne yazık ki son temsilcisiyim. 40 yıl önceki 'Canbazhane'yi Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sayesinde burada gerçekleştirdim. Bu alanı tahsis etti. Çoluk çocuk rahat bir uyku çekmek isteyenler gelsinler. Kaç yıl daha yaşarım bilmiyorum. Kendimi gönül adamı olarak nitelendiriyorum."

Beylikdüzü'ndeki 'Canbazhane'ye özellikle çocuklu aileler büyük ilgi gösterirken, kukla gösterisi, metal halka, 'kol kesme' ardından heyecanla beklenen telin üstündeki gösterisine 'Deliyi adam edemem ama, adamı deli ederim' yazılı tişörtü ile çıkan son Özdemir Turan, adım atarak, pedal çevirerek ve kutu içerisinde izleyicileri heyecanlandıran gösterisini alkışlar arasında tamamlarken gösterilen ilgiden mutlu olduğunu söyledi.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2015 Beylikdüzümüz Tüm hakları Saklıdır. Web Tasarım Adil Ayık