BEYLİKDÜZÜ’NDE İLK KEZ YAPILAN YAĞLI GÜREŞLER


655 yıllık geçmişi olan Yağlı Güreşler, bu yıl ilk kez Beylikdüzü Belediyesi’nin katkılarıyla Yakuplu Koruluk Alan’da gerçekleşti. Onlarca sporcu Er Meydanı’nda hünerlerini sergiledi. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Beylikdüzü Kurucu Güreş Ağası İskender Duriç’in önderliğinde gerçekleşen ve duayla başlayan güreşlerde pehlivanların çektiği peşrevler izleyiciler tarafından çok beğenildi.

Şehitlere saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın söylendiği güreşler, gelenek olarak duayla başladı. Baş Cazgır Şükrü Kayabaş’ın manileriyle renklenen etkinlikte Minik 1, Minik 2, Teşvik 1, Teşvik 2, Tozkoparan, Ayak, Deste Küçük, Deste Orta, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Baş Altı ve Baş kategorilerinde güreşler yapıldı.

2011-2012 yıllarında Kırkpınar Baş Pehlivanı olan Ali Gürbüz yine birinciliği kaptırmadı. İmamoğlu, Gürbüz’e, “Bu güreşlerin kazananı sensin fakat bana göre kaybedeni yok” dedi.

Gelecek yılın güreş ağasını seçmek için ağalık ihalesi yapıldı. Güreş Ağası Duriç, 2016-2017 yılında gerçekleşecek güreşler için ağalığı İş Adamı Ufuk İnan’a devretti.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2015 Beylikdüzümüz Tüm hakları Saklıdır. Web Tasarım Adil Ayık