BEYLİKDÜZÜ, AZİZ NESİN'İ ANDI


Beylikdüzü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği ve her ay bir Türk Edebiyatçısının anlatıldığı panelin bu ayki konuğu Aziz Nesin’di. Mehmet Nusret Nesin yani bilinen adıyla Aziz Nesin’i 100. yılında tanımak ve anlamak adına Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye çok sayıda izleyici katıldı. Yalnızca bir yazar değil, çağın haksızlıklarına karşı direnen bir aydın olan Aziz Nesin’i Adnan Özyalçıner, Tahir Şirkan, Sadık Albayrak ve Gülzerin Kızıler anlattı.

Panel, Nesin’in hayatını anlatan bir belgesel gösterimi ile başladı. Eserleri 70 dilde çevrilen ve samimi bir okuyucu kitlesi olan Nesin için “Buz kıran görevi görmesi ve kendini topluma sürekli borçlu hissetmesi en önemli özelliği” diyen Gülzerin Kızıler’in ardından sözü Adnan Özyalçıner aldı. Özyalçıner “Emekçi sınıfının kalemşörü” dediği Nesin’in hayatını okul yaşantısından cezaevinde yattığı döneme kadar özetledi.

Panelistlerin yalnızca bir yazar değil, çağın haksızlıklarına karşı direnen bir aydın olduğunu özellikle belirttikleri Aziz Nesin için, “Yaşamı boyunca düşünceleri ve yazıları nedeniyle iktidarın hışmına uğradı, ezildi, Madımak’ta yakılmak istendi ve tüm bunlara karşı asla halkına olan sevgisinden vazgeçmedi” dediler. Sadece Türk Edebiyatının değil, Dünya Mizah Edebiyatının da sayılı isimleri arasında yer alan Aziz Nesin, tüm varlığını 1972 yılında kimsesiz çocukların eğitimi ve bakımı için kurduğu Nesin Vakfı’na armağan etti ve Vakıf hala kimsesiz çocukların eğitimi için hizmet veriyor.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2015 Beylikdüzümüz Tüm hakları Saklıdır. Web Tasarım Adil Ayık