top of page

Kredi Kartı İşlemleri ile ilgili Kredi Kartı Nedir, Kimler Kredi Kartı Alabilir, Kredi Kartlarındaki Faiz Çeşitleri ve Asgari Ödeme Tutarı gibi konularda detaylı bilgi edinebileceksiniz.

KREDİ KARTI İŞLEMLERİ

 

Kredi kartı

 

Bankalar ve çıkartmaya yetkili kuruluşların müşterilerine belirli limitler dahilinde açtıkları kredilerle, nakit kullanmaksızın mal ve hizmet alabilmeleri, nakit kredi çekebilmeleri için verdikleri ödeme aracıdır.

 

Kimler Kredi kartı başvurusunda bulunabilir?

 

18 yaşını aşmış ve düzenli gelir sahibi herkes kredi kartına garantör gerekmeksizin başvurabilir. Gelir sahibi olmayan ve yabancı uyruklular nakit bloke karşılığında başvurmaları gerekmektedir.

 

Akdi faiz

 

Dönem borcunuza minimum ödeme tutarı veya üstünde ödeme yaparsanız, kalan hesap bakiyesine bu faiz oranı uygulanır.

 

Kredi kartı gecikme faizi

 

Dönem borcunuzun minimum ödeme tutarının altında ödenmesi halinde, sadece minimum ödeme tutarınızın ödemediğiniz kısmına işletilen aylık faiz oranıdır.

 

Kredi kartı gecikme faizi nasıl hesaplanır?

 

Önceki dönemden devreden borcunuz yok ise ve hesap özetinizde belirtilen borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödediğinizde, alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza herhangi bir faiz işletilmez. Ancak dönem borcunun bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanacaktır. Kalan hesap bakiyesine, asgari ödeme tutarı ve üzerinde ödeme yapılması durumunda akdi faiz, asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması durumunda ise asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmı için gecikme faizi, kalan hesap bakiyesinin asgari ödeme tutarını aşan kısmı için akdi faiz uygulanacaktır. Temerrüt başlangıcı olarak son ödeme tarihi esas alınmaktadır.

 

Kredi kartı gecikme faizi üzerine ne tür vergiler uygulanır?

 

Yasa gereği kredi kartıyla ilgili tüm faiz tutarları üzerinden %5 BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve %15 KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) tutarları hesaplanır. Bu vergiler ilgili banka tarafından faiz tutarına eklenerek devlet adına kart sahibinden tahsil edilir.

 

Asgari ödeme tutarı

 

Ödemeniz gereken asgari tutar her halükarda 10 TL`den az olmayacak olup, 17.12.2010 tarihinden sonra ilk kez kredi kartı alan kart sahipleri için bu oran, kartın ilk kullanım tarihinden itbaren 1 yıl süreyle %40`tır. Diğer kart sahipleri içinse sahip oldukları limite göre belirlenmektedir.

 

Kredi kartı ekstresindeki asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?

 

Yasal düzenlemeler uyarınca bir takvim yılı içinde üç defa, dönem borcunuzun minimum ödenmesi gereken tutarın altında ödeme yapmanız halinde söz konusu kartınız, borcunuzun tamamının ödenmesine kadar nakit çekime ve limit artışına kapatılır. Buna ek olarak bir takvim yılı içinde art arda üç defa, dönem borcunuzun minimum ödenmesi gereken tutarın altında ödeme yapmanız halinde söz konusu kartınız, borcunuzun tamamının ödenmesine kadar kullanıma kapatılır.

 

Kart Hamili

 

Banka ve kart çıkartmaya yetkili kuruluş ile yaptıkları sözleşme dahilinde tarafına kart verilen kişidir.

 

Otomatik Vezne Makineleri (ATM)

 

Kart hamillerinin banka ve kredi kartları aracılığıyla mevduat ve kredi kartı hesaplarına şifre aracılığı ile ulaşmalarını ve sunulan bankacılık hizmetlerini kullanmalarını sağlayan elektronik cihazlardır.

 

POS Cihazı

 

İşyerlerinin kredi / banka kartı kabul ederken kullandığı elektronik cihazdır. Bu cihaz kartın çipindeki bilgileri veya arka yüzündeki manyetik şerit bilgilerini elektronik olarak okur ve elektronik olarak yetki alıp işlemi tamamlar.

 

 

           

           DİĞER

  RESMİ İŞLEMLERE

      GİTMEK İÇİN

 

trrioenson3.png
bottom of page