top of page

Kredi İşlemleri ile ilgili özellikle Bireysel İhtiyaç Kredileri, Konut (Mortgage) Kredileri, Taşıt (Araç) Kredileri ve Kredi Skoru gibi konularda detaylı bilgi edinebileceksiniz.

KREDİ REHBERİ

 

Bireysel ihtiyaç kredisi nedir?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi bankaların müşterilerine her türlü ihtiyacı için (ticari amaçlı yatırımlar dışında) sunduğu kredi türüdür. Bankalar ihtiyaç kredisi ürünlerini müşterilerin krediyi kullanmak istediği alanlara (evlilik kredisi, eğitim kredisi, arsa kredisi vb.) ve müşterinin meslek grubuna göre (emeklilere özel ihtiyaç kredisi, maaş ve kamu çalışanlarına özel kredi vb.) isimlendiriyor; ancak, tüm bu kredi türleri aslında standart ihtiyaç kredisinin farklı vadelerde verilmesinden ve ödeme planlarının farklılaştırılmasından ibaret.

 

İhtiyaç kredisi, bankaların bireysel kredi kullandırımı kapsamında, evlilik, eşya alımı, küçük gereksinimler, tatil gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda sağladıkları kredi seçenekleridir. İhtiyaç kredileri çoğunlukla bir kaç bin liraya kadar sunulur, ve oldukça az masraf ve evrak gerektirir. İhtiyaç kredilerinin kullanımı son yıllarda oldukça yüksek seviyelere gelmiş ve ülkemizde bankaların önemli gelir kalemlerinden biri halini almıştır.

 

Bankaların ihtiyaç kredilerinde sundukları faiz oranları ürünün özelliğine göre değişebiliyor; ihtiyaç kredilerinde uygulanan maksimum vade genelde 60 aydır ancak bazı bankalar farklı ürünlerinde 120 aylık vadeler sunabiliyor.

 

İhtiyaç kredilerinde konut kredisinden farklı olarak BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) kesintileri uygulanır. BSMV’nin oranı kredi faiz oranının %5’i, KKDF ise kredi faiz oranının %15’i kadardır. Bu kesintilerin yanında bankalar yapılan işlemlerin karşılığında dosya ücreti de alırlar.

 

Bankalar, kredi kullanacak olan müşterinin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) skorunu mutlaka göz önünde bulunduruyorlar.

 

KKB/Kredi skoru nedir?

 

Kredi skoru, bir kişinin kredi geçmişine ve çeşitli risk faktörlerine bakılarak oluşturulan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi bankaların kredi başvurunuzda ilk olarak kontrol ettiği ve kredinin değerlendirilmesi açısından en önemli kriterdir.

 

Kredi skorunuzu yükseltmek için başlıca yapmanız gereken ise mevcut ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmak.

 

Kredi skorunuz düşük olsa dahi bazı bankaların bu konuda esnek davrandığını unutmamak ve uygun bankaya başvurmak kredi kullanma olasılığınızı yükseltiyor.

 

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu için gerekli evraklar

 

İhtiyacınıza uygun kredi ürününe başvururken zarar etmemek için çok sayıda bankayı karşılaştırmak ve doğru teklifle ilerlemek önemli.

 

İhtiyacınıza en uygun krediyi bulduktan sonra banka tarafında kredilendirme sürecini başlatmak için gereken evrakları sizin için aşağıda sıraladık:

 

Kredi kullanacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi

 

Kredi kullanacak kişinin gelir belgesi fotokopisi

 

Kişi ücretli çalışan ise son maaş bordrosunun fotokopisi veya şirket yetkililerinin imza sirkülerinin yer aldığı maaş belgesi

 

Serbest meslek sahibi ise vergi levhasının fotokopisi

 

Emekli ise maaş cüzdanının fotokopisi

 

Kişinin kendine ait kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi

 

3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi veya elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ait işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve kredi kullanacak kişinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı

 

Ancak bilmeniz gerekir ki her bankanın süreci ve istediği evraklar arasında farklılıklar olabiliyor. Bazı bankalar sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile süreci başlatabilirken bazı bankalar yukarıdakilere ek başka evraklar isteyebiliyor.

 

Konut Kredisi / Mortgage

 

Konut Kredileri, yeni konut almak isteyenler ve mevcut konutlarını yenilemek isteyenlerin tercih ettiği bir banka kredi türüdür.Konut kredileri, mortgage kredilerinin yasallaşıp kredi sistemine dahil olmasıyla beraber daha uygun ve avantajlı hale gelmiş, bankalar arasında artan rekabetin etkisiyle cazip imkanlar ve düşük faizler ile kira öder gibi konut sahibi olmayı mümkün kılmıştır. Mortgage ("Morgıc", "Morgıç" ya da "Morgeyc" şeklinde okunabilir), İngilizce bir sözcüktür, ve uzun dönemli ipotekli konut kredisi anlamına gelir. Konut Kredisi ve mortgage oldukça benzer kredi türleri olsa da aralarında bazı farklar da bulunmaktadır.

 

Taşıt / Araç Kredisi

 

Araç ya da taşıt kredisi, yaygın olarak kullanılan bir ihtiyaç kredi türü olduğundan Enuygun.com'da farklı bir başlık altında ele alınıyor. Bu kredi başlıca sıfır ve ikinci el araçlar için düzenlenir. Kredinin miktarı ve faiz oranları, bankaya, aracın markasına, ilgili bankayla anlaşmalı olup olmamasına, ve ikinci el araçlar için aracın yaşına göre değişir. Bankalar genellikle araç satış tutarının %70-80'ine kadar olan bir miktar için kredi sağlarlar. Enuygun.com'da bütün bu kredi türlerinin yanı sıra imarlı ya da imarsız arsa alımlarınız için arsa kredisi teklif talebi de alabilirsiniz.

 

 

İhtiyaç Kredisi Hesapla

 

Konut Kredisi Hesapla

 

Taşıt Kredisi Hesapla

 

 

trrioenson3.png

           

           DİĞER

  RESMİ İŞLEMLERE

      GİTMEK İÇİN

 

bottom of page